GŐZÖLVE
1. Egy nappal a puding készítése előtt az aszalt gyümölcsöket, a citrushéjat, a sört, a rumot, a narancs- és citromlét és a citrushéjat egy nagy tálba tesszük, lefedjük, és egy éjszakán át állni hagyjuk.
2. Egy nagy tálban összekeverjük a gyümölcsös keveréket, a reszelt faggyút, a cukrot, a tojást, a zsemlemorzsát, a lisztet, a sütőport, a fűszereket (pl. őrölt fahéj, szerecsendió, szegfűszeg, szegfűbors, gyömbér), a mandulát és a sót. A keveréknek le kell válnia a kanálról. Ha túl kemény, adjunk hozzá egy kis sört. Az üres pudingos tálat egy nagy fazékban háromlábú alátétre tesszük, és annyi vizet öntünk a fazékba, hogy a pudingos tál feléig érjen. A fazéknak jól záródó fedele legyen. Vegyük ki a tálat, és kezdjük forralni a vizet.
3. Kivajazzuk egy 1.2 literes (vagy két 5,7 deciliteres) pudingos tálat, az alját kibéleljük kör alakú sütőpapírral. Beleöntjük a keveréket. Zsírpapírból és fóliából akkora lapot vágtunk ki, hogy kényelmesen befedje a tálat, és a tál feléig leérjen. A zsírpapírt a fóliára tesszük, bevajazzuk. A közepére készítünk egy nagy hajtást. Zsírozott papírral lefelé a pudingra tesszük, és gondosan behajtogatjuk. Ha a pudingos tálnak van teteje, azt is rátesszük. Ha nincs, akkor zsineggel alaposan körbekötözzük, szorosan megcsomózzuk, majd keresztben is átkötjük, és a zsinegből egy kis fület készítünk.
4. A tálat óvatosan a forró vízbe eresztjük, és lefedjük. A lángot nagyon kicsire vesszük, elég, ha a puding csak lassan párolódik. 8 órán át főzzük, az elforrt vizet forró vízzel pótoljuk. Ha később akarjuk felhasználni, akkor csak 6 órán át gőzöljük, és a következő 2 óra gőzölésre csak azon a napon kerül sor, amikor kínálni akarjuk.
"RUHÁBAN" FŐZVE
1. Az előzőekben leírtakhoz hasonlóan készítsük el a pudingkeveréket, de ne adjunk hozzá extra sört akkor se, ha a keverék túl kemény lenne. Hagyjuk 10 percig állni, hogy a zsemlemorzsa minden felesleges nedvességet magába szívjon.
2. Kalikóból vagy régi fehér konyharuhából vágjunk ki egy 80 x 80 cm-es négyzetet, és forró vízben 20 percig főzzük ki (1. kép). Vegyük ki, alaposan csavarjuk ki (a gumikesztyű megóv az égési sérülésektől), majd terítsük a tiszta munkalapra. Az anyagot vastagon szórjuk meg szitált finomliszttel, a széleket hagyjuk ki (2. kép). A kezünkkel egyenletesen terítsük szét a lisztet. Nagyon fontos, hogy egyenletes legyen, mert a liszt választja el a pudingot a víztől, és megakadályozza, hogy a puding magába szívja a nedvességet. A pudingot a ruha közepére halmozzuk, majd batyut készítünk (3. kép). (Ha úgy könnyebb, a ruhát egy tál fölé is tehetjük.) Igyekezzünk, hogy az anyag egyenletesen ráncolódjon (a nyoma látszani fog a kész pudingon).
A batyu száját jó szorosan kössük össze egy zsineggel. Ne legyen sehol semmi rés, nehogy víz kerüljön a pudingba. A zsinegre kössünk hurkot, ennek segítségével tudjuk majd betenni és kivenni a pudingot. A hurokba csúsztassunk egy fakanalat, és óvatosan engedjük a batyut egy nagy fazék lobogva forró vízbe. A fazékba előzőleg tegyünk állványt. Akkora fazékra lesz szükségünk, amelyikben könnyen mozgathatjuk a pudingot. A fazekat lefedjük, és a pudingot 5 órán át főzzük. Ha a víz elforrna, pótoljuk forró vízzel. A puding nem érintkezhet a fazék aljával. Vegyük ki a pudingot a vízből, lógassuk fel egy jól szellőző, száraz helyen, ahol semmivel sem érintkezik. Ügyeljünk arra, hogy a batyu vége egy irányba lógjon, nehogy összevizezze a pudingot. Hagyjuk így egy éjszakán át.
3. Csomózzuk ki a batyut. Ha vannak még nyirkos foltok, terítsük ki, hogy teljesen megszáradjon. Amikor teljesen száraz, visszacsomagoljuk a pudingot, újra batyut kötünk, egy száraz zsineggel összekötjük a száját, és legfeljebb 4 hónapig lógatjuk száraz, hűvös helyen. Mielőtt kínálnánk, még 2 órán át forraljuk a pudingot, 15 percig lógatjuk, majd kicsomagoljuk. A lisztes kérge az idővel sötétedik. A rücskös felével lefelé tálaljuk!
Forrás: gasztroabc